: 09114397762

آشنایی با دوربین های PTZ

آشنایی با دوربین های PTZ

آشنایی با دوربین های PTZ

 • 14 آوریل
 • 0
 • negasystem

دوربین مداربسته گردان را با نام هایی مثل  PTZ ،Fast Dome، Speed Dome و می شناسنددوربین مداربسته PTZ مخفف کلمه Pan-Tilt-Zoom می باشد. (پَن به معنای توانایی حرکت لنز در جهت افقی ، تیلت به معنای توانایی حرکت لنز در جهت عمودی و زوم به معنای توانایی زوم کردن دوربین بر روی نقاط مختلف است).دوربین های مداربسته گردانقابلیت چرخش و گردش در جهت های مختلف و همچنین بزرگنماییتصاویر را دارند .این دوربین ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و(معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. این دوربین های معمولادارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند. با اینویژگی ها حرکت ها در تصویر را می توان به صورت دستی با استفادهاز نرم افزار مدیریتی یا joy stick کنترل کرد، یا می توان با استفاده ازنرم افزار مدیریت دوربین آنها را به صورت خودکار انجام داد.

تصور کنید که می توانید هزینه های نظارت بر یک محیط کاری وسیع را کاهش دهید بدون این که مجبور شوید از خیر کیفیت تصویر بگذرید.

ویژگی های مختلف دوربین های PTZ به آن ها این اجازه را می دهد که هم برای نظارت بر یک محیط وسیع و هم برای زوم کردن جهت ثبت جزئیات به کار برده شوند.

در حالی که دوربین های ثابت فقط محدوده ی کوچکی را تحت پوشش قرار می دهند،

موارد استفاده از دوربین های مداربسته اسپیددام یا PTZ

 • سیستم‌های نظارت تصویری
 • در جاده‌ها و بزرگراه‌ها، شهرها و چهارراه‌ها جهت کنترل ترافیک
 • در کنفرانس‌های ودیوئی
 • برنامه‌های زنده تلویزیونی
 • ضبط سخنرانی‌ها
 • آموزش از راه دور

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

با اینکه دوربین های دام و اسپیددام از لحاظ ظاهری شبیه‌اند ولی تفاوت‌های مهم زیادی دارند. این تفاوت‌ها از قابلیت‌ها و اجزای داخلی دوربین‌ها شروع می‌شود. دوربین های مداربسته PTZ یا اسپیددام، مغز هوشمندی در داخل خود دارند و از الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. دوربین های مداربسته speed dome پیشرفته‌تر بوده و قابلیت چرخش افقی و عمودی و زوم در محیط به‌صورت دستی یا اتوماتیک را دارند. در صورتیکه دوربین های مداربسته دام تنها می‌توانند لنز ثابت یا وریفوکال داشته باشند.

دوربین های مدار بسته دام هیچگاه نمی‌توانند از راه دور، چه دستی و چه اتوماتیک قابل کنترل باشند. با استفاده از دوربین های مداربسته dome کاربر امکان زوم در تصویر محیط یا چرخش به اطراف را ندارد. این دو نوع دوربین مداربسته قابل مقایسه نیستند، حتی در یک کلاس کاری هم قرار نمی‌گیرند. اگر به تفاوت قیمت این دو نوع دوربین دقت کنید، به تفاوت‌ها و قابلیت‌ها و امکانات بسیار دوربین مداربسته اسپیددام و دام پی خواهید برد. می‌توان گفت این دو نوع دوربین تنها در شکل ظاهر مشابه هستند.

مقالات مرتبط
  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.