: 09114397762

وضوح تصویر در دوربین های مداربسته

وضوح تصویر در دوربین های مداربسته

وضوح تصویر در دوربین های مداربسته

  • 14 آوریل
  • 0
  • negasystem

در دنیای کار با  دوربین مداربسته، هر روز با مشتریانی برخورد می کنیم که سوالاتی را در رابطه با وضوح تصویر در دوربین های مدار بسته از ما می پرسند بنابراین سعی کردیم بصورت کلی و البته شیوا و رسا  این پرسش مشتریان را قالب یک مقاله توضیح دهیم بنابراین در ادامه با ما باشید:

وضوح تصویر که ما به آن رزولیشن نیز می گوییم  عبارت است از نقاط تشکیل دهنده تصویر که به آن پیکسل می گویند که هر چه عدد آن بالا تر باشد تصویر کیفیت بهتری دارد. با پیشرفت علم و تکنولوژی دوربین مداربسته نیز با یک انقلای روبرو شد . به این صورت که کیفیت دوربین ها از TVL به مگاپیکسل ارتقاء یافت.

 

رزولیشن های مختلف در دوربین های مداربسته

رزولوشن VGA:

به طور کلی رزولوشن VGA در زمره استاندارد های انواع رزولوشن قرار نمی گیرد اما به صورت عرفی در بحث رزولوشن در سیستم های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است از آن برای کیفیت دوربین مورد استفاده قرار گیرد. رزولوشن VGA معمولا بیانگر مقادیر 480*640 است. و مربوط به دوربین های شبکه با کیفیت تصویر پایین است. 

رزولوشن D1:

در سیستم های تلویزیونی از قالبهای متفاوتی برای نشان دادن روزلوشن یا تفکیک پذیری تصویر استفاده میشود. یکی از این قالبها D1 نام دارد. مفهوم قالب D1 در استانداردهای تلویزیونی PAL و NTSC متفاوت است.

در سیستم PAL: در سیستم PAL تفکیک پذیری D1 معادل کیفیت ۷۲۰*۵۷۶ پیکسل است. تعداد فریم تصویر نیز حداکثر ۲۵ فریم در ثانیه خواهد بود.

در سیستم NTSC: در سیستمNTSC تفکیک پذیری D1 معادل کیفیت ۷۲۰*۴۸۰ پیکسل است. تعداد فریم تصویر نیز حداکثر ۳۰ فریم در ثانیه خواهد بود.

رزولوشن 960H:

۹۶۰H  آخرین رزولوشن تصویری است که در دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده شده است. H  در این لغت مخفف لغت horizontal  است که به معنای افقی است و عدد ۹۶۰ تعداد پیکسل های افقی در تصویر است.

رزولوشن 1 مگا پیکسل ( 720p):

High Defenition و یا به اختصار HD به معنی کیفیت بالا می باشد. رزولوشن ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل را HD و یا 720p می نامند. این رزولوشن تقریبا برابر با 1 مگاپیکسل است.

رزولوشن 2 مگا پیکسل ( 1080p):

هر نوع دوربینی که دارای رزولوشنی بیش از یک میلیون پیکسل باشد، یک دوربین مگاپیکسل محسوب می گردد. Full HD بیانگر رزولوشن ۱۰۸۰x۱۹۲۰ پیکسل می باشد و از نظر مگاپیکسلی نیز معادل با 2 مگاپیکسل است.

انتخاب دوربین با چه کیفیتی

کیفیت صرفا دلیل بر بی نقص بودن پروژه نمی تواند باشد . شما باید بدانید که چه نوع دوربین با  چه رزولیشن را در کدام نقطه از پروژه خود انتخاب کنید. مثلا برای پلاک خوانی نیاز با دوربینی با کیفیت خوب و تعداد فریم بالا دارید ولی در یک اتاق کوچک نیاز به یک دوربین با کیفیت متوسطی هستید.بنابراین با  توجه به مکان و نوع  کاربری آن کیفیت و یا همان رزولیشن را انتخاب می کنیم.

تاثیر کیفیت دوربین در ذخیره سازی

 

قاعدتا هرچقدر کیفیت دوربین بالا برود اندازه و حجم داده ها نیز افزایش می یابد . یعنی شما اگر از کیفیت FULL HD استفاده می کنید که مرسوم ترین رزولیشن در دوربین مداربسته می باشد ، ظرفیت هارد شما در یک زمان کمتری اشغال می شود نسبت به زمانی که از دوربین HD استقاده می کنید.

مقالات مرتبط
آشنایی با دوربین های PTZ
  • 14 آوریل 20
  • 0
  • negasystem

آشنایی با دوربین های PTZ

دوربین مداربسته گردان را با نام هایی مثل  PTZ ،Fast Dome، Speed Dome و… می شناسند. دوربین مداربسته PTZ مخفف کلمه Pan-Tilt-Zoom می باشد. (پَن به معنای توانایی ...
ادامه مطلب
    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.